Call Us:
0 312 492 1028
Emaıl Us:
ankara@mfa.gov.mn

Ambassador's Message

Ambassador's Message

Dear visitor,

It is my great pleasure to welcome you to the official webpage of the Embassy of Mongolia in Ankara, Republic of Turkey. Mongolia and Turkey have historical and cultural linkage through centuries which makes us brotherly countries with a deep bond. The Treaty of Friendly Relations and Cooperation, signed in 1995, became a milestone of mutual beneficial cooperation which led to a comprehensive partnership relation. Mongolia considers Turkey as its “third neighbor” and has an ambitious goal to elevate current relations to the level of strategic partnership.  

The year of 2019 is a special year as it marks the 50th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Mongolia and Turkey. As agreed between the two Governments, firstly, our priority is to work out the Orkhon Valley’s Touristic Complex Project and to cooperate towards its implementation in order to attract the touristic flow to Mongolia. Secondly, we shall focus on establishing a Free Trade Agreement with a purpose to encourage bilateral economic relations and cooperation.

At same time, I am happy to salute small community of Mongolians in Turkey and assure that Embassy and myself will provide all necessary assistance. Therefore, I am committed to further make efforts and contribute towards evolving Mongolia’s policy to enhance brotherly relations between our two countries.

Best regards,

Bold Ravdan

Ambassador

 

Çeviri

Sizleri Ankara’daki Moğolistan Büyükelçiliği’nin resmi web sayfasında ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. 

Moğolistan ve Türkiye’nin ilişkileri verimli ve kalıcı şekilde gelişiyor ve üst seviye ziyaretler düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. İnsani ilişkiler ve bağlantılar derinleşerek, eğitim alanında da mübadele artmaktadır. 1995 yılında imzalanan Dostane İlişkiler ve İşbirliği Anlaşması karşılıklı yararlı işbirliğinin başlangıcıdır ve tam ortaklığa dayalı işbirliğimizi stratejik seviyeye çıkarmak amacındayız. Moğolistan, Türkiye’yi ‘üçüncü komşu’ olarak nitelendirmekte ve çok yönlü işbirliğimizi daha da geliştirmeyi arzulamaktadır.

Tarihsel derin bağı ve mirası olan Moğol ve Türk halkları birbirlerine samimi ve dostça davranır. Ticaret ve yatırım oranını artırmak için ikili ekonomik ilişkilerini geliştirmek ve turizm ve kültür alanında işbirliğimizi arttırmak, 2019 yılında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 50. Yıl dönümü için öncelikli amacımızdır.

Ayrıca Türkiye’deki Moğol topluluğuna selamlarımı iletmenin yanısıra gerekli tüm hizmetleri sağlayacağımızı Büyükelçiliğim ve kendi adıma ifade ediyorum. 

Moğolistan, Türkiye ile arasındaki kardeşlik ilişkilerini güçlendirecek politikayı gelecekte de devam ettirerek, daha da iyileştirmek için çalışacağımı ifade ediyorum.